تبلیغات
بانک اطلاعات شهر خرم آباد - درباره شهرستان خرم آباد


درباره سایت:


بایگانی:


آخرین پستها :


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

درباره شهرستان خرم آباد

نوشته شده توسط:وحید آقابیگی
شنبه 4 دی 1389-05:51 ب.ظ

درباره لرستان:

استان لرستان از نظر باستان شناسی یکی از مراکز مهم تاریخی است و از جمله معدود سرزمینهایی است که ساکنان آن برای اولین باربه اهلی کردن حیوانات وکشت نباتات پرداخته ، یا به عبارت دیگر زندگی ده نشینی و کشاورزی را که لازمه پیدایش تمدن است ، آغاز کرده اند.استان لرستان با مساحتی حدود 28157 کیلومتر مربع (7/1 درصدمساحت کشور) در ناحیه جنوب غربی ایران به خود اختصاص داده است .لرستان با حدود 1،600،000 نفر جمعیت ، 2/6 درصد جمعیت کل کشور را دارا می باشد . این استان به شش استان محدود می شود و به صورت گلوگاهی ، اتصال دهنده استانهای همجوار شامل همدان ، مرکزی ، اصفهان ، خوزستان ، ایلام و کرمانشاه محسوب می شود . بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1385، این استان شامل 9 شهرستان ، 23 شهر ، 26 بخش و 83 دهستان می باشد.مرکز استان لرستان ، شهر خرم آباد است . خرم آباد از لحاظ ساختار اجتماعی بزرگترین شهر استان با قدمتی چند هزار ساله است . واز نخستین سکونتگاههای مردم ایران به شمار می رود ، غارهای متعدد مسکون دره خرم آباد که قدمت آثار مکشوفه موجود در آنان با قدمت 40 تا 50 هزار ساله خود بیان کننده این مطلب است . از جمله این غارها می توان : کنجی ، یافته ، پاسنگر ، گراجنه ، اشکفت قمری ، کلماکره و ... نام برد.از جمله تمدنهای خرم آباد از آغاز پیدایش تا کنون ، کاسی ها ، بابلی ها ، ایلامی ها ، ساسانیان ، سلجوقیان ، خوارزمشاهیان ، و ... می باشند.خرم آباد در فاصله 480 کیلومتری جنوب غرب تهران دردره ای خوش آب وهوا با درختان انبوه ودرمیان کوههای بلند واقع شده است.قوم لر ، قوم ساکن در شهر خرم آباد است . بررسی های تاریخی حاکی از آن است که "لر" به معنی کوه پردرخت است.وکلمه "لر" به مردی اطلاق می گردد که در لرستان ، چهار محال وبختیاری و قسمتهایی از کهکیلویه و بویر احمد ، ایلام ، فارس ، خوزستان و اصفهان ساکن شده اند .

مشخصات جغرافیایی :

استان لرستان به عنوان گلوگاه شمال – جنوب کشور از موقعیت مکانی و جغرافیایی ممتازی برخوردار است . این استان ، دومین استان پر بارش کشور است و یازده درصد منابع آبی کشور را داراست . میانگین بارندگی سالانه : 6/525 میلی متر ، میانگین رطوبت در زمستان : 4/29 درصد و میانگین رطوبت در تابستان : 9/63 درصد است.نوع اقلیم آن نیمه خشک ، شروع دوره خشکی اوایل خرداد و پایان دوره خشکی اوایل آبان است . کمینه دما 6/14- ، بیشینه دما 47 و میانگین دمای سالانه 2/17میباشد .شهر خرم آباد به عنوان مرکز این استان در 480 کیلومتری جنوب غرب تهران ، در محور ترانزیتی قرار گرفته است.این شهر در دره ای بین رشته کوههای بلند زاگرس کشیده شده است . از جمله کوههای بلند خرم آباد می توان به سفید کوه با ارتفاع 2900 متر در غرب ، هشتاد پهلو با ارتفاع 2565 متر درجنوب ، تاف با ارتفاع 2346 متر در جنوب شرق و مخملکوه با ارتفاع 1966 متر درشرق خرم آباد اشاره کرد.در مجموع 23 رودخانه دراستان جریان دارد . از جمله رودخانه های مهم خرم آباد ، کاکارضا و کشکان می باشند که بخش عمده منابع آبی استان از این دو رودخانه تامین می شوند.

مشخصات اقلیمی :

مردم لرستان از نژاد لر و آریایی هستند . گویش غالب مردم این استان لری است . پس از آن لکی و لری بختیاری بیشترین گویش مردم لر می باشند . لری از لهجه های ایرانی است که در لرستان بدان سخن می رانند ، زبان لری خود نیز دارای لهجه های فرعی است و لهجه بختیاری به آن نزدیک است . این لهجه خود دارای ادبیاتی است . مذهب مردم خرم آباد شیعه اثنی عشری است . لرستان مرکزطوایف لر است و عشایر معروف لر عبارتند از : حسنوند ، سگوند ، بیرانوند و پاپی .از اولین ساکنان این منطقه می توان به تمدنهای مادی ، کاسی ، ایلامی و ساسانی اشاره کرد.جمعیت شهرستان خرم آباد در آبان 1385، در حدود 522246 نفر بوده که حدود 1/66 درصد در نقاط شهری و حدود 9/33 در صد درنقاط روستایی سکونت داشته اند و یا غیر ساکن بوده اند.

 

آثار تاریخی:

فلک الافلاک

قلعه باستانی فلک الافلاک که تاریخ ساخت آن به زمان ساسانیان بر می‌گردد از زمان قاجار به بعد به این نام خوانده می‌شود. فلک الافلاک بر فراز تپه‌ای دربلندترین نقطه شهر خرم آباد واقع شده‌است.نام قدیم آن دژ شاپورخواست بوده وبنای آن به دورهٔ ساسانیان می‌رسد این قلعه اکنون دارای ۶ برج است ولی درگذشته دارای ۱۲ برج بوده و به همین سبب به دوازده برجی نیزمعروف است.درقسمت شمالی زیر قلعه چشمه‌ای بنام گلستان جاری است ولی آب موردنیاز خود قلعه ازچاهی به عمق ۴۰ متر که درمیان قلعه وجود دارد تامین می‌شود.قلعه فلک الافلاک بر شهر خرم آباد کاملاً مشرف است و مساحت آن درحدود ۵۳۰۰ متر مربع است.فضای داخل آن به چهار تالار نسبتا بزرگ حول دوحیاط وتعدادی تالار واتاق تقسیم شده‌است.این بنا در عهد فتحعلیشاه قاجار مرمت گردیده و برج مرتفعی بدان افزوده شده و از آن پس فلک الافلاک خوانده شده‌است.

مناره آجری

این مناره در جنوب شهر ، در کنار منطقه مسکونی موسوم به قاضی آباد واقع شده‌است . مناره آجری دارای 99 پله به صورت مدور است که تا بالای مناره ادامه دارند . در بعضی کتب ، موارد استفاده مناره را هدایت کاروان‌ها و نگهبانی ذکر کرده‌اند .

سنگ نبشته

این سنگ نبشته که خط کوفی بر روی آن حک شده‌است در قسمت جنوبی شهر خرم آباد قرار دارد این سنگ بصورت یک مربع تراشیده است و در روی آن راجع به سند مالکیت چرای دامهای موجود در آن زمان حک شده‌است. این سنگ نبشته به گونه‌ای ساخته شده‌است که چهار گوشه آن به سوی آثار باستانی پل شکسته ، مناره آجری ، فلک الافلاک و حوض موسی نشانه رفته‌است.این سنگ ریشه در کوه دارد و در چند سال اخیر به علت توسعه بلوار شریعتی خرم‌آباد برش داده و جابجا شده‌است.

پل شکسته

پل شکسته به یادگار مانده ازدوران ساسانیان است. این پل هم اکنون ویرانه‌ای بیش نیست که درجنوب غربی خرم آباد قراردارد ودرگذشته قسمت‌های غربی لرستان را به خرم آباد وازآنجا به خوزستان متصل می‌کرده‌است این پل در زمان خود از شاه کارهای معماری به حساب می‌آمده ودارای ۲۸ طاق یا دهانه بوده‌است اما امروز تنها ۶ طاق آن به جای مانده‌است.پل شاپوری در راستای غربی -شرقی باارتفاع ۱۶ متر ساخته شده‌است ودردهانه پرطاق موج شکنهایی لوزی شکل برای کاهش تخریب سیل تعبیه شده‌است.

گرداب سنگی

گرداب سنگی بنایی مدور متشکل از یک دیواره عظیم سنگی که بصورت مدور دور تا دو چشمه‌ای فصلی احداث گردیده‌است. قطر این بنا ۱۸ متر با محیط ۲۵۶ متر مربع با پنهای ۳ متر و بلندی آن تا کف چشمه ۱۸ متر است. این بنا دارای دریچه‌ای به ابعاد ۹۰×۱۶۰ برای هدایت آب آشامیدنی و توزیع آن در سطح شهر شاپورخواست، مشروب نمودن اراضی و بهره برداری از آسیاب‌های آبی بوده‌است. مواد و مصالح آن از سنگهای لاشه همراه ملات ساروج ، آهک و گچ می‌باشد که در ساختمان پل شاپوری وخرابه‌های شهر شاپورخواست نیز مشاهده شده‌است.

 

 

جمعیت:

جمعیت شهر خرم‌آباد طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران برابر با ۳۸۱٬۸۰۴ نفر و جمعیت شهرستان خرم‌آباد برابر با ۵۲۱٬۹۶۴ نفر می‌باشد.


هرم جمعیتی خرم‌آباد در سال ۱۳۸۵
مردان سن زنان
۱٬۶۳۰ ۶۵+ ۱٬۴۴۱
۴۷۰ ۶۰-۶۴ ۵۲۸
۷۰۷ ۵۵-۵۹ ۸۱۶
۱٬۰۹۷ ۵۰-۵۴ ۱٬۱۷۳
۱٬۴۹۸ ۴۵-۴۹ ۱٬۵۲۹
۱٬۶۲۶ ۴۰-۴۴ ۱٬۸۰۷
۲٬۲۰۹ ۳۵-۳۹ ۲٬۴۷۱
۲٬۴۶۳ ۳۰-۳۴ ۲٬۹۷۵
۲٬۷۲۶ ۲۵-۲۹ ۳٬۷۴۴
۸٬۶۱۲ ۲۰-۲۴ ۵٬۲۷۴
۴٬۱۳۱ ۱۵-۱۹ ۳٬۲۴۱
۱٬۶۴۲ ۱۰-۱۴ ۱٬۶۵۳
۸۳۰ ۵-۹ ۸۱۵
۵۳۱ ۰-۴ ۵۳۱


 تاریخ آخرین ویرایش:- -